logo

کلایمر چیست ؟

جهت دریافت مشاوره

کافیست روی دکمه بزنید

کلایمر : سریع ، ایمن و ارزان

کلایمر چیست ؟

دستگاه بالابر نفربر که در ایران با نام کلایمر  بیشتر شهرت یافته به واقع نوعی ابزار دسترسی به نمای ساختمان های بلند مرتبه ،سدها ،سیلوها و… میباشد که به منظور تعمییر ، نظافت ، سیمان کاری ، رنگ کاری ،نصب کامپوزیت و در کل نما سازی سازه های بلند مرتبه که امکان دسترسی به آنها مشکل میباشد مورد استفاده قرار میگیرد . استفاده از کلایمر به جای داربست به مراتب از نظر هزینه ، دسترسی به محل انجام کار و همچنین با قابلیت مونتاژ و دمونتاژ سریع و آسان در زمان انجام کار و همچنین ایمنی و کاهش حوادث بسیار مفید میباشد .

با توجه به اینکه خرید کلایمر میتواند برای عده ای از مشتریان هزینه بر باشد ، شرکت آذر کلایمر این امکان را به وجود آورده که مشتریان عزیز با اجاره ماهانه دستگاه کلایمر بتوانند هزینه های جاری پروژه خود را برای انجام کارهایی که مدت زمان اجرای آن زیاد نیست کم کنند

مزایای استفاده از کلایمر

هزینه و خطرات جانی نسبت به استفاده از داربست کاهش ملموسی به همراه دارد

 کلایمر دسترسی مطمئن و آسان را به محل انجام کار فراهم میکند

 کلایمر بدون محدودیت ارتفاع میتواند عمل نما سازی را بسیار آسان کند

 کلایمر عامل تسریع در پیشرفت کار و جابجایی آسان تجهیزات میباشد

 کلایمر قابلیت شکل پذیری برای استفاده در هرنوع نمای ساختمان را دارا میباشد

 جابجایی پرسنل و تجهیزات به محل مورد نظر را با استفاده از کلایمر میتوان آسان کرد

 کلایمر دسترسی به ارتفاعات بلند ساختمان را تسهیل میکند

 نصب و مونتاژ کلایمر وباز کردن و دمونتاژ کلایمر بسیار سریعتر از داربست میباشد

مشخصات فنی دستگاه کلایمر

 

گیربکس با بدنه آلمینیوم طرح ترکیه ، ساخت ایران با دینام 1/5 کیلو وات ، سه فاز و سرعت 10 متر در دقیقه و قدرت 1000 کیلوگرم مجهز به خلاص کن
پاراشوت (ترموز آنی ) آهنی طرح ترکیه ، ساخت ایران
سبد نمای تمام پیچی آهنی که اغلب با پرفیل آهنی40 در 40 سبک ساخته شده با قابلیت تنظیم به اندازه های زوج و فرد از 1 تا 6 متر
سبد پشت بام آهنی طرح تلسکوپی با پروفیل های 4 میل و 2 میل (80*80 – 70*70
( 40*40
سیم بکسل درجه یک 8/3 میلی متری با ارتفاع ساختمان ، ظرفیت تحمل بار 4500 کیلوگرمی ساخت چین
تابلو برقی با خروجی 220 ولت مجهز به کنترل فاز و کلید فرمان تک موتور محافظ جان
وزنه سیمانی با حفاظ آهنی 37 کیلویی، 16 عدد
کابل برق 4*2/5 به ارتفاع ساختمان

این مجموعه کلا بهینه سازی شده مدل ترکیه ای آن میباشد و از لحاظ ایمنی استاندارد های لازم را دارا است

اجزاء دستگاه آذر کلایمر

 سیستم پاراشوت یا همان قفل ایمنی

 سیستم کنترل محدودیت ارتفاع برای ایجاد حد اقل و حد اکثر ارتفاع

 سیستم خلاص کن دستی موتورها برای استفاده در مواقع قطع برق

 مجهز به چهار رشته سیم بکسل با قطر 8.3 دهم که دو رشته آن اصلی و دو رشته دیگر برای امنیت دستگاه میباشد که در مواقع بروز اشکال ، عمل میکند

 ابزار اتصالات دست گاه و همچنین بست های آن از جنس فولاد میباشد

 مجهز به سبد قابل تنظیم که از دو متر تا 6 متر قابل تغییر است

 عرشه بالایی دستگاه که کل دستگاه کلایمر از آن آویزان شده قابل رگلاژ میباشد و کاملا ایمن سازی شده است

 وزنه های استاندارد ده کیلویی به تعداد لازم روی عرشه بارگذاری شده است تا تعادل را برقرار کند

چرا کلایمر به جای داربست ؟

 

در ایران برای دهه های اخیر مرسوم بوده که از داربست برای نماکاری ساختمان استفاده شود ولی با گذشت زمان و گسترش تکنولوژی ، معایبی که داربست داشت روز به روز آشکار تر شد . کارفرمایان پروژه های ساختمانی زمانی فکر میکردند که داربست چون به شکل پیچی به هم اتصال پیدا میکند میتواند ایمنی زیادی داشته باشد ، ولی امروزه مشخص شده که اینطور نیست ریزش داربست میتواند خسارات جبران ناپذیری به پروژه و افراد مشغول کار در آن سبب شود .

تخته های پوششی داربست از جمله دیگر معایب ان است . تخته ها به صورت پیچی به جایی بند نیستند و خیلی راحت میتوان آنها را حرکت داد این مسئله برای بنای ساختمان و کارگر آن بسیار ضروری است تا بتواند محل انجام کار خود را به راحتی جابه جا کند ولی این را باید در نظر گرفت که این عدم ثبات میتواند عامل خطر و افتادن افراد از روی داربست باشد .

دیگر معایب ان است . تخته ها به صورت پیچی به جایی بند نیستند و خیلی راحت میتوان آنها را حرکت داد این مسئله برای بنای ساختمان و کارگر آن بسیار ضروری است تا بتواند محل انجام کار خود را به راحتی جابه جا کند ولی این را باید در نظر گرفت که این عدم ثبات میتواند عامل خطر و افتادن افراد از روی داربست باشد .

استفاده کننده از داربست باید این را در نظر داشته باشد که ممکن است صحنه های دلخراشی ببیند از جمله این صحنه ها : سقوط از ارتفاع یک کارگر در هنگام کار روی داربست است زیرا نمی توان دور هر طبقه از داربست را حصار کشی کرد . برخورد اشیاع با سر نیز اینچنین است ، هر شیعی ازجمله آجر و مصالح هنگام کار با داربست ممکن است به پایین بافتد . شاید بگویید مگر در کلایمر این احتمال وجود ندارد .

جواب من به شما عزیزان این است که این احتمال در کلایمر بسیار کم است زیرا سبد کلایمر هم دارای حفاظ اطراف است و هم زیرپای کارگر شما سطوح فلزی مقاوم و محکمی قرار دارد که هرنوع حادثه ای را حداقل در داخل سبد خنثی میکند .به این معایب داربست اضافه کنید : خطر برق گرفتگی ، هزینه بسیار بالای نصب و نگهداری ، جلوه ظاهری بد نما ، و زمانبربودن نصب و مونتاژ یک پروژه نصب داربست برای یک ساختمان مثلا پنج طبقه نسبت به نصب کلایمری که میتواند در عرض دوساعت انجام شود .

البته کلایمر هم میتواند خطر زا باشد زمانی که به صورت استاندارد استفاده نشود . رعایت نکات ایمنی برای استفاده از کلایمر بسیار الزامی است .